Ovo bi mogla da bude godina plug-in hibrida
Nova ograničenja emisija CO2 postavljaju više zahteva, ali i priliku za PHEV vozila, koji istovremeno dovode do rata cena između proizvođača s velikom prednošću za azijske marke.
Iako im poslednih godina nije išlo, automobili s plug-in hibridnom tehnologijom su ključni za smanjenje zahtevnih ograničenja emisije CO2. Međutim, oznaka PHEV bi takođe mogla da bude teg oko vrata brendova, navodi Klix.ba.
Brisel je svestan kako funkcionišu plug-in hibridi, a posebno kako ih vlasnici ovog tipa automobila koriste. Tačnije, problem ove tehnologije je što vlasnici ovih vozila malo koriste benefit električne energije i što u nedostatku vremena i punjača uglavnom voze na benzin. Time se poništava koristan efekat vožnje bez CO2.
Brendovi ulaze u PHEV "rat", da li su spremni da spuste cene?
Znamo da je Brisel bio primoran da istraži vlasnike plug-in hibrida, jer su brendovi vršili homologacije računajući proporciju kilometraže i sa strujom i sa motorom s unutrašnjim sagorevanjem i nešto nije bilo u redu u brojkama. Dok su izveštaji ukazivali da se potrošnja plug-in hibrida na električnu energiju kretala između 70 i 85 posto, stvarnost je bila sasvim drugačija, spuštajući ovu cifru na manje od 50 posto.
Nisu krivi brendovi, niti svi vlasnici, već lenjost i nemarnost velike većine vozača koji nisu redovno punili bateriju i vozili na struju, pa su plug-in hibridi nastavili da emituju veću emisiju CO2 po kilometru nego što je trebalo. Kako bi rešila ovaj problem, Evropa je prilagodila kalkukaciju PHEV emisija pri normalnoj upotrebi, povećavši faktor korisnosti, procenat koji radi na struju, a proizvođači su proširili električni domet da bi se suprotstavili tome.
Međutim, ovo nije jedini problem, jer su brendovi takođe bili primorani da instaliraju snažnije sisteme da bi skratili vreme punjenja, zbog čega se novi PHEV modeli mogu puniti brzim punjačima snage do 50 kW. Osim toga, brendovi moraju da prijave potrošnju električne energije da bi Evropa mogla da ažurira svoj model kalkulacija CO2 na osnovu proporcije kilometraže koju vozilo pređe na struju.
Azijski brendovi u velikoj prednosti
Ali proizvođači znaju da, iako je ovo velika prepreka koju nameće Evropa i da zemlje članice mogu da smanje ili eliminišu podsticaje za kupovinu, oni takođe znaju da su PHEV jedini automobili koji mogu da smanje visoke prosečne emisije izduvnih gasova na nivou cele marke. Sami brendovi će u narednim mesecima biti primorani da smanje cene ovih automobila.
To je jedini način da se kupci odluče da ostave po strani tradicionalne automobile sa SUS motorima, čak i blage hibride, jer se električna vozila neće prodavati u onim željenim brojkama. Očekuje se da proizvođači dignu prodaju PHEV-ova na bar 30 posto ukupne prodaje do kraja godine.
S novim pravilom treba uzeti u obzir pretpostavku da marka proda pola miliona automobila godišnje, a da bi izbegla kaznu, od te brojke mora biti 150.000 električnih modela, što je iz trenutne prakse nemoguće. Zato su tu plug-in hibridi koji mogu doprineti izbegavanju kazni.
Problem za EU proizvođače već sada je prosečna emisija CO2 po kilometru cele flote. Oni će morati da počnu sa spuštanjem cene, jer postoje rivali koji su daleko od kazni, a koji će takođe slediti istu strategiju snižavanja cena. Japanski i kineski brendovi, kao Toyota i BYD - čija gama je komplet elektrifikovana, mnogo su više od evropskih proizvođača ulagali u hibridnu tehnologiju. Sada oni žele veći udeo na PHEV tržištu, jer imaju mnogo veću prednost u odnosu na EU rivale.
Izvor: Klix.ba
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Lexus / Mitsubishi / Toyota / Ford / Cupra / BYD