Mercedes-Benz je ažurirao svoj automatizovani sistem vožnje DRIVE PILOT i sada je dobio odobrenje Nemačke savezne uprave za motorni saobraćaj. S ovom prekretnicom sve je spremno za prodajno izdanje početkom 2025. u Nemačkoj.

Ovo ažuriranje čini DRIVE PILOT najbržim sertifikovanim sistemom za uslovno automatizovanu vožnju (SAE nivo 3) u vozilu standardne proizvodnje. Da pojasnimo, to je Funkcija automatizovane vožnje koja preuzima određene zadatke vožnje. Međutim, i dalje je potreban vozač. Vozač mora da bude spreman da preuzme kontrolu nad vozilom u svakom trenutku kada vozilo zatraži da interveniše.

DRIVE PILOT je opciono dostupan na dve luksuzne limuzine – S-klasi i EQS. Cena DRIVE PILOT-a ostaje nepromenjena (od 5950 evra s PDV-om). Automobili s DRIVE PILOT-om, koji su već napravljeni, dobijaju ažuriranje besplatno – bilo putem interneta (Over-the-Air-Update) ili tokom posete servisu. Nema potrebe menjati komponente vozila za ažuriranje softvera.

S ovom najnovijom nadogradnjom, DRIVE PILOT se može koristiti u saobraćaju do 95 km/h pod određenim uslovima na celoj 13.191 km dugačkoj mreži nemačkih autoputeva. To kupcima omogućava da se voze češće i duže vreme u automatizovanom načinu vožnje, dok bolje koriste svoje slobodno vreme. Kada je DRIVE PILOT aktiviran, vozaču je zakonski dozvoljeno da uživa ​​u drugim aktivnostima, poput gledanja televizije ili čak strimiga filma putem servisa poput Sonyjeve aplikacije RIDEVU, čitanja novina (fizički ili putem MBUX sistema), rada ili jednostavno opuštanje dok automobil vozi uslovno automatizovano.

Bezbednost ostaje glavni prioritet za ovu ažuriranu verziju DRIVE PILOT-a. Zbog toga sistem ima redundantni (ponavljajući) dizajn, što znači da su važne funkcije poput elektrike, upravljanja i kočenja ugrađene dvaput. Ako je potrebno, sistem uvek može da prenese zadatak vožnje nazad na osobu za upravljačem. Ako vozač ne uspe da vrati kontrolu ni nakon sve hitnijeg pozivanja i isteka vremena preuzimanja (npr. zbog ozbiljnog zdravstvenog problema), sistem kontrolisano koči vozilo do mirovanja uz uključivanje pokazivača smera.

Koristi se više od 35 senzora kao što su kamere, radari, ultrazvučni senzori i LiDAR (laserski radar). Oni rade prema različitim fizičkim principima i tako stvaraju redundancije za precizno otkrivanje okoline u stvarnom vremenu. Za SAE nivoa 3 i više, upotreba LiDAR-a ključna je za Mercedes-Benz za bezbednu automatizovanu vožnju. U kombinaciji s vrlo detaljnom digitalnom kartom, poseban sistem pozicioniranja obezbeđuje da DRIVE PILOT tačno zna kojom trakom autoputa se vozilo kreće – u rasponu od nekoliko cm.

Razvoj u Mercedes-Benzu se nastavlja s ciljem da kupcima ponudi još više: veće brzine, duža vremena vožnje bez intervencije vozača i još više udobnosti i bezbednosti.

Razvoj takođe razmatra aspekte koji nisu direktno povezani s tehnologijom za automatizovanu vožnju: Mercedes-Benz je prvi svetski proizvođač automobila koji je razvio posebna tirkizna svetla koja spolja pokazuju da li je DRIVE PILOT aktivan. To omogućuava drugim učesnicima u saobraćaju da prepoznaju vozilo nivoa 3 i da se osećaju prijatno ako vide vozača koji, na primer, čita knjigu. Ovo je spremno da značajno poveća javno prihvatanje vozila s automatizovanom vožnjom.

To takođe omogućava policijcima da identifikuju status sistema. Iako upotreba takvih 'svetala za označavanje automatizovane vožnje' još nije dozvoljena u Nemačkoj, povratne informacije iz prve runde testiranja u SAD-u su pozitivne. Krajem 2023. vlasti Kalifornije i Nevade su odobrile one 'Autmated Driving Marker Lights' u svrhu testiranja odnosno za kasniju upotrebu u serijskim vozilima.

Izvor: Mercedes / Tportal.hr