Pre nekoliko nedelja Suzuki je pokazao svetu da jeftini automobili ne moraju da budu nebezbedni. Njegova limuzina Dzire koja u Indiji košta samo 7500 evra osvojila je maksimalnih pet zvezdica na Global NCAP crash testu.

Ali u drugom crash testu koji je organizovao Latin NCAP, stvari nisu baš dobro prošle za Citroen C3 Aircross namenjen latinskoameričkom tržištu. Mali SUV koji košta oko 19.000 evra dobio je razočaravajuću ocenu s nula zvezdica, prenosi Jutarnji.hr.

[embed]http://youtu.be/osyGXdxZxjs[/embed]

Ovaj automobil u Brazilu ima samo dva standardna vazdušna jastuka, što je definitivno neprihvatljivo za potpuno novi auto koji se prodaje 2024. godine. Na primer, C3 Aircross čak u Indiji dolazi sa šest standardnih vazdušnih jastuka. Ovaj ishod nije toliko iznenađenje s obzirom na to da je obični C3 takođe dobio nula zvezdica kada ga je prošle godine testirao Latin NCAP.

Nedostatak više standardnih vazdušnih jastuka nije jedini problem na koji upozorava Latin NCAP. Pri frontalnom sudaru auto je pokazao slabu zaštitu grudnog koša, dok je test trzajnog udarca pokazao "lošu zaštitu" za vrat odrasle osobe. Štaviše, pri bočnom udaru došlo je do "relevantnog prodiranja" prepreke u kabinu. Čak i s ugrađenim bočnim vazdušnim jastucima, Aircross bi i dalje dobio nula zvezdica zbog svoje slabe zaštite za odrasle putnike i nepostojanja vazdušnih zavesa. Situacija bi bila jednako loša za decu u testu bočnog sudara, navodi Latin NCAP.

Latinski NCAP ocenio je Citroën C3 Aircross s 33 posto mogućih bodova za zaštitu odraslih putnika, 11 posto za decu, 50 posto za pešake i ranjive učesnike u saobraćaju i 35 posto za sisteme pomoći u vožnji. Ispitivanje bočnog udara u stub nije sprovedeno jer automobil ne nudi bočnu zaštitu glave. Kada su rezultati objavljeni, Alejandro Furas, glavni sekretar Latin NCAP-a, rekao je:

“Stellantis je još jednom razočarao s modelom s nula zvezdica. Inženjeri Citroena i Stellantisa dobro znaju kako ponuditi automobile s boljim bezbednosnim performansama, ali nažalost korporativna odluka ide u drugom smeru. Dok drugi konkurenti nude više bezbednosti i bolje performanse, Citroën i dalje nudi nizak nivo bezbednosti kao standard u svojim automobilima. Latin NCAP podstiče Stellantis, PSA i Citroën da promene svoj pristup, da poboljšaju osnovnu bezbednosnu opremu u automobilima i da dobrovoljno daju automobile u Latin NCAP da bi potrošačima pokazali svoje performanse.”

Internet portal Motor1 Brazil je kontaktirao Citroen koji je dao izjavu: “Stellantis pojačava svoju predanost bezbednosti vozila i usklađenosti svojih modela sa svim važećim propisima. Bezbednost automobila je celina koja je promišljena od početka razvoja i daleko nadilazi pojedinačnu ponudu stavki aktivne i pasivne bezbednosti. Varijanta CMP platforme omogućava Aircrossu da ima robusnu karoseriju s dovoljno zaštite za putnički prostor."

Izvor: Jutarnji.hr

Foto: Latin NCAP