Olakšava vožnju. Kako funkcioniše tempomat
Tempomat možda izgleda kao jednostavna funkcija koja pomaže vozačima da održe konstantnu brzinu, ali moderne verzije ove asistencije mogu učiniti mnogo više. Pogledajte kako funkcioniše tempomat.
Razna rešenja za održavanje konstantne brzine tek su nešto mlađa od samih automobila – prvi put su se pojavila početkom 20. veka! Vrsta modernog tempomata kakvu danas poznajemo vuče korene iz 1940-ih, ali je postala široko rasprostranjena tek poslednjih decenija, kada je sve veći naglasak stavljen na sisteme pomoći vozaču. Sistemi za održavanje brzine su nedavno doživeli brz razvoj.
Od konvencionalnog tempomata, gde automobil samo održava podešenu brzinu, brzo smo prešli na adaptivni tempomat (ACC), koji može da koristi radar ili kamere za održavanje udaljenosti od vozila ispred. A zatim je došlo do razvoja „pametnijeg” prediktivnog prilagodljivog tempomata i drugih rešenja.
U Škoda automobilima tempomat se prvi put pojavio u prvoj generaciji modela Octavia iz 1999. godine. Ova opciona funkcija koštala je 12.000 CZK. Prilagodljivi tempomat, znatno složeniji i skuplji uređaj, predstavljen je 2013. godine, ponovo kod modela Octavia, ovoga puta kod treće generacije. Superb iz 2019. godine je prvi automobil koji je dobio prediktivni adaptivni tempomat.
Ovo je tempomat, i ovo je tempomat
Što se tiče tehnologije tempomata, stručnjaci razlikuju klasične i razne oblike adaptivnog tempomata. „Klasični tempomat je deo kontrolne jedinice motora i ima jednostavnu funkciju, gde jedinica kontroliše motor i pokušava da održi automobil na konstantnoj brzini“, objašnjava Ondrej Sichrovsky, koji radi na razvoju tempomata u Škodi. „Ovaj klasični tempomat nije povezan sa kočnicama, tako da ako mora da održava brzinu nizbrdo, to može da uradi samo kočenjem motorom“, dodaje on.
Adaptivni tempomat je pametniji, a njegovom funkcijom upravlja prednja radarska kontrolna jedinica, koja je suštinska komponenta adaptivnog tempomata. A ova jedinica je povezana sa drugim sistemima automobila. „Može da se uspori sa motorom i kočnicama, ubrza, a u slučaju automatskog menjača, naravno, vodi računa o promeni stepena prenosa“, kaže Sichrovsky. Ovim intervencijama ne samo da pokušava da održi konstantnu zadatu brzinu, već i konstantno rastojanje od automobila ispred. Ako automobil ispred ide sporije od podešene brzine, tempomat automatski usporava. Kada auto ispred vas ubrza, ubrzava i vaš auto.
Danas je uobičajeno da adaptivni tempomat koristi ne samo podatke radara, već i kameru automobila. „Radar je bolji u praćenju pokretnih objekata i izračunavanju udaljenosti, dok je kamera bolja za stacionarne objekte i određivanje uglova i dodeljivanje objekata trakama“, objašnjava Ondžej Sihrovski, dodajući da su podaci sa oba senzora korisni za efikasan tempomat. Zahvaljujući ovoj kombinaciji podataka, adaptivni tempomat sada ne samo da mogu da se izbori sa vožnjom u saobraćajnim gužvama, kada se automobili često zaustavljaju, već može da reaguju i na vozila koja su zaustavljena.
Pametniji i pametniji
Kamera, zajedno sa drugim izvorima podataka, omogućava tempomatu da obavlja druge funkcije. Prediktivnom adaptivnom tempomatu su potrebni vizuelni podaci sa kamere, ali i podaci sa mape. Može da reaguje na trenutna ograničenja brzine, unapred zna gde počinje naselje, a gde krivina. Kontrolna logika zatim izračunava kada treba da počne da smanjuje brzinu kako bi se osiguralo da automobil bezbedno prelazi u krivinu ili ulazi u naseljeno područje dozvoljenom brzinom.
Još jedno moguće funkcionalno proširenje tempomata je kooperativni adaptivni tempomat. Ovaj sistem ima svu funkcionalnost prediktivnog ACC sistema, ali prima podatke i iz komunikacionih sistema vozilo-vozilo i vozilo-infrastruktura. Kao rezultat toga, tempomat može da primi upozorenje o zastoju u saobraćaju ispred i počne da usporava pre nego što senzori vozila uoče zastoj u saobraćaju. Takođe može da upravlja sa dva vozila koja se udobno voze u tandemu, ako automobili mogu da komuniciraju. Postoji samo nekoliko automobila koji to mogu da urade u ovom trenutku – sistemi se još uvek razvijaju i videćemo ih u Škodi u budućnosti.
Ovo je svedočanstvo o tome koliko se brzo stvari sada menjaju u onome što je ranije bio relativno stabilan okvir za tempomat. „Ne postoji dodatni zakon za tempomat, ali Euro NCAP ga već detaljno testira i procenjuje kako reaguje na određene situacije“, ističe Sichrovsky. Zbog toga proizvođači automobila žele da nastave da poboljšavaju tempomat. „Želimo da ga učinimo pouzdanijim, robusnijim, lakšim za upotrebu i sigurnijim“, kaže on. Škoda koristi rešenje koje je deo platforme Volkswagen Group, ali češki proizvođač automobila mora da se bavi i ugradnjom svih potrebnih komponenti i rigoroznim testiranjem. A takođe i sistem upravljanja tempomatom.
Prema rečima Sychrovsky, budućnost tempomata ima i poboljšanja i pouzdanije funkcije (na primer, mogućnost da se reaguje na crveno svetlo ili da se zaustavi i ustupi put je u planu). Pošto prediktivni adaptivni tempomat već može sam da se pobrine za brzinu i može da se nosi sa nekim saobraćajnim situacijama u kojima automobil mora da uspori ili ubrza, potrebna je manja intervencija vozača i stoga nema potrebe za složenim kontrolama“, kaže Sichrovsky, nudeći pogled u budućnost, gde će se više koristiti povezanost i komunikacija između vozila i autonomne vožnje uopšte.
Da li znate ove funkcije tempomata
Stani i kreni
Većina Škoda modela (Octavia, Karoq i svi drugi viši modeli, uključujući i električne) sada ima prilagodljivi tempomat sa funkcijom stani i kreni (Stop and Go), koja usporava, pa čak i zaustavlja automobil pre prepreke ili automobila ispred, a zatim automatski ponovo pokreće. Ondrej Sichrovsky objašnjava kako to funkcioniše u automobilima sa manuelnim menjačem: „Morate da spustite prenos i na kraju stavite automobil u neutralni položaj, ali usporavanje se reguliše automatski. Vozač tada vodi računa o startovanju, a tempomat ostaje aktivan sve vreme.” Prediktivni dizajn ovog tempomata takođe može da reaguje na raskrsnice. „Usporava, ali tempomat još ne zna da li tamo postoji vozilo kome bi vozač trebalo da ustupi mesto, tako da vozač mora da proceni situaciju i stane ako je potrebno“, objašnjava programer. Savremeni prediktivni tempomat reaguje na kružne raskrsnice na isti način – automobil će smanjiti brzinu da bi bezbedno savladao kružni tok, ali vozač mora da obrati pažnju na saobraćaj na kružnom toku
Asistencija za putovanje
Zajedno sa sistemom zadržavanja u saobraćajnoj traci, adaptivni tempomat u Škoda automobilima je deo funkcije asistencije za putovanje (Travel Assist), koja upravlja ne samo brzinom već i skretanjem. Interakcija između dva sistema omogućava asistenciji za putovanje da neometano i pouzdano radi. I u budućnosti, ovo će biti osnova za više nivoe autonomne vožnje.
[embed]http://youtu.be/oDCpiUPtrQY[/embed]PR saopštenje - Škoda