Više od polovine svih električnih automobila na svetu proizvode Kinezi
Kina igra ključnu ulogu u prelazu s automobila s motorom s unutrašnjim sagorevanjem na automobile s električnim pogonom. Kina je daleko najveće tržište za ovu vrstu vozila, između ostalog zahvaljujući snažnoj državnoj podršci i vrlo konkurentnim modelima. Ipak, brzi rast ne ostvaruje se samo na domaćem tržištu, već i u inostranstvu.
Najnoviji zvanični podaci i procene 42 proizvođača automobila iz celog sveta pokazuju da je između januara i septembra 2024. globalna potražnja za potpuno električnim automobilima iznosila oko 7,2 miliona primeraka. Uprkos teškoćama s kojima se ta vozila susreću u zapadnom delu sveta, ukupna proizvodnja električnih automobila je porasla za 8,9 posto. Činjenica je da je jedini "motor" tog rasta bila Kina. Kineski proizvođači su prodali 20 posto više električnih vozila nego u istom periodu 2023. godine. To je prilično impresivan rezultat koji odražava stanje tamošnje industrije, za razliku od rastućih problema električnih automobila u Evropi ili Severnoj Americi, ističe Jutarnji.hr.
Povećanje prodaje je pomoglo kineskim proizvođačima da povećaju svoj globalni tržišni udeo u segmentu baterijskih električnih automobila s 45,8 posto u periodu januiar-septembar 2023. na 50,6 posto u istom periodu ove godine. To znači da kineske marke sada proizvode više od polovine svih novih električnih auta na svetu. Vodeći igrači u tom periodu su bili BYD s rastom od 12 posto, Geely grupa s rastom od čak 51 posto i SGMW (joint venture SAIC-GM-Wuling) s rastom od 24 posto. Ove tri grupacije su proizvele 56 posto svih električnih kineskih vozila.
Međutim, oni nisu bili jedini koji su zabeležili snažan rast. Changan je povećao svoju prodaju za 31 posto, Nio je porastao za 36 posto, a Chery za 66 posto. Leapmotor je bio deveti najveći kineski proizvođač s prodajom koja se više nego udvostručila sa 60.000 automobila u periodu januar-septembar 2023. na 121.000 automobila u periodu januar-septembar 2024. godine. Xiaomi, koji je početkom 2024. počeo da prodaje svoj prvi model, SU7, do septembra je prodao gotovo 70.000 jedinica.
S druge strane su nekineski proizvođači, posebno oni iz Evrope, SAD-a, Japana i Koreje. Njihova zajednička prodaja električnih vozila je iznosila 3,55 miliona jedinica, što je pad od 0,7 posto. Od ovog ukupnog broja, Tesla je prodao 1,29 miliona vozila, osetno više od svih drugih. Ipak, prodaja im je pala 2,3 posto do septembra, odražavajući sve agresivniju konkurenciju u Kini i pad potražnje u Evropi.
Grupacija VW beleži nešto više od pola miliona primeraka EV-ova, što je pad od 4, posto. Zatim, tu je Hyundai Grupa, s proizvodnjom od oko 317.000 automobila i padom od 8,1 posto, uprkos velikoj proizvodnoj ofanzivi električnih vozila svoje tri marke. BMW je s 294.000 automobila iza Hyundaija, ali retki je "ne kineski" proizvođač koji beleži rast i to od 19 posto. Stellantis je pao na samo 207.000 vozila što je minus od -16,5 posto, a još veći minus je zabeležio Mercedes-Benz: pad od 21,5 posto na samo 191.000 automobila. Japanski proizvođači u ovom segmentu još uvek igraju minornu ulogu, ali njihova prodaja je kombinovano porasla za 20 posto.
Izgleda da Kina potpuno preuzima kontrolu nad svetskim tržištem električnih automobila, dok gotovo sve marke i grupacije koje nisu iz Kine plivaju u velikim problemima sa svojom nimalo obećavajućom "električnom budućnošću".
Izvor: Jutarnji.hr
Foto: Arhiva Autoblog.rs / BYD / Zeekr / Xiaomi / Volkswagen